Õhtul hakkkasid helistama ja meilima ajakirjanikud, kellest polnud juba mitut aega kuulnud. Jyllandsposten, BBC World, Dagens Nyheter, Hesari. Eiteakust oli neile radarile kerkinud pisikese Eesti Riigikogus teisel lugemisel olev “Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu 607”, rahvakeeli siis e-valimiste eelnõu. Lubasin end kurssi viia Eesti asjadega ja palusin seniks mitte tülitada. Avalikest materjalidest on hea ja käepärane toimetamata stenogramm, mitteavalike hulka kuulusid telefonikõned asjaosalistele.
Hetkeseis aga pigem selline, et ajakirjanike kommentaarisoovidele ma ei vasta, muidu muutun ka selle jabura süsteemi lahutamatuks osaks. Tele eest sain putku, kohaliku raadio ees ka vabandatud. Liiga lihtne oleks ju vastata, et poliitikud ise otsustagu, mis tahavad, kuid jätku tehnoretoorika madallend kõrvale. Kasutagu sõnavara ning argumentatsiooni, mida valdavad. Liiga lihtsalt ei taha aga veidi põhajikulat ei saa, sest tõsisemaks aruteluks puudub subjekt ja ühisosa, mida üldse arutada. Stenogramm hea näide…
Pidin juba hakkama tsitaatide TOP10 selle põhjal tegema, kuid jäingi toppama Igor Gräzini juurde: “Me räägime sellest, kas uued elektroonilised valimised on turvalised või mitte. Vastan, kindlasti ei ole elektroonilised valimised turvalised, lihtsalt kas või sellepärast et kehtib füüsikas termodünaamika teine seadus ja entroopia ning absoluutselt turvalisi süsteeme lihtsalt ei eksisteeri.”
TD2S seadus vist tõdes: “Isoleeritud süsteemi entroopia kasvab iga iseenesliku muutuse tulemusena” ning kui termodünaamika esimene seadus käsitleb energia jäävuse seadust termodünaamika vaatevinklist, siis termodünaaamika teine seadus käsitleb soojusenergia mehaaniliseks energiaks muundumise kvantitatiivset seaduspärasust. Kui mehaanilist energiat võib soojusenergiaks (soojuseks) muundada täielikult (100%), siis vastupidine muundamine – soojusenergia muundamine mehaaniliseks energiaks täielikult võimalik ei ole. Entroopiast korrapärases kärguniversumis on jutujoruna lugeda ka siit.
Mina ei suuda aga küll leida seoseid süsteemi turvalisuse ja süsteemi korrastatuse vahel. Lihtsustagem, puust ja punaseks. Kui ma oma toas olevad asjad segamini ajan, siis korrastamatus minu toas kasvab, kuid minu korteri ukseluku turvalisus sellest ei muutu. Kui ma nüüd oma toa ära koristan, siis sellest samuti minu korteri turvalisus ei muutu. Huvitav mõttekäik aga Gräzinilt ja lahe oleks teda põhjalikumas debatis kunagi kuulata termodünaamika seaduste ning süsteemide turvalisuse üle polemiseerimas.
Kuidas võiks TD2S veel olla seotud e-valimistega? Ilmselt siis seeläbi, et valimised ning elu laiemalt leiab aset meie korrapärases kärguniversumis ning järelikult kehtib see seadus ka kohaliku omavalitsuse volikogu valimisel. Kui Riigikogu just ei suuda piisavalt kiiresti välja tulla TD2S seaduse muudatuse eelnõuga, mis võiks sätestada järgmist: “Isoleeritud süsteemi entroopia kasvab iga iseenesliku muutuse tulemusena, välja arvatud e-hääletamisel, mis algab kuuendal päeval enne valimispäeva kell 9.00 ja lõpeb neljandal päeval enne valimispäeva kell 20.00. Termodünaamika seaduse muudatuse seadus toimub ööpäevaringselt ning ühtlaselt üle kogu seadusega sätestatud korrapärase kaärguniversumi”.
Vot sellise eelnõuga saaks Riigikogus eneses, kui TD2S mõistes isoleeritud süsteemis entroopiat kasvatada ning e-valimisi turvaliselt korraldada. Veel Riigikogus entroopia (korrastamatuse mõõt füüsikas ja informatsioooniteoorias) kasvatamise võimalusi:
– tõsta istungite saalis temperatuuri 1 kraadi võrra. Kulukas ja aeganõudev, kuid ulatuselt katab tervet täisistungit.
– kolleeg P aga pakkus, et tõhusam ning ühiskonnale odavam oleks tõsta Riigikogu liikmete temperatuuri individuaalselt, kohaliku puhveti poolt pakutavate jookide manustamise teel. Tõepoolest tõhus, kuid stenogrammi leksikat vaadates ilmselt juba kasutusel.
Stenogrammis ei märganud ma aga sõnagi sellest, kuidas Riigikogu sooviks nimetatud eelnõud vastu võttes või tagasi lükates inimeste osalusvõimalust ühiskonnaelus kasvatada. Ilmselt siis Riigiikogu enese näol tegu isoleeeritud ja kõrgelt korrastamatu süsteemiga ning neid ümbritsev neile suurt korda ei lähe, kui TD2S kontekstis diagnoosi panna.