BANGKOK: — The Council for Democratic Reform (CDR) yesterday issued an announcement ordering the Information and Communications Technology (ICT) Ministry to control the distribution of all information media deemed harmful to the provisional military council now in control of the country.
Nüüd hakati siis Bangkokis hambapastat tuubi tagasi toppima. “Konstitutsioonilise monarhia nimel toimuva demokraatliku reformi” eestvedajad teatasid sõjaväelasliku selguse ja otsekohesusega, et keelatud pole mitte ainult poliitilised meeleavaldused linnatänavatel vaid ka traditsioonilises meedias ning elektroonilises ruumis.
Sellistes tingimustes ei anta välja mingeid määrusi, käskkirju või seadusi vaid lihtsalt antakse välja teade (announcement). Teade on piisava legitiimsusega, sest ta on võimu võtnute poolt välja antud… See selleks.
Ühelt poolt on see märk, sellest, et mõistetakse, kui ebaoluliseks on muutumas lihtsalt kontrollitav ja tankide/veekahuritega laialiaetav rahvahulk kuskil platsil/tänaval. Teiselt poolt saab näha seda, kas lisaks traditsioonilisele meediale suudetakse reaalselt survestada ka elektroonilst meediat ja üksikalgatuste korras tekkivaid elektroonilisi arutelukeskkondi oma sisu reaalselt “piirama, kontrollima, peatama ja hävitama”, nagu käsukorras teada anti.
Nagu siis ütles riigi Interneti peakontrolör (on vast ikka emetipost loodud, või kuidas siis muidu aru saada ametinimetusest “Ministry of Information and Communication Technology chief Internet inspector” Kritpong Rimcharonepak:
“We seek their (radio, television and telecommunication operators) cooperation not to present articles, remarks, or information that will infringe the democratic reform under the constitutional monarchy. They can still present political comments on their media, but if anything goes wrong, the caretakers of those media must take responsibility”
Kirjutada võib, kuid vaata ette, “kui miski valesti läheb”.
Sealse piirkonna senine SMS kasutuse aktiivsus suhtlemaks ka traditsioonilise meedia kanalite peegeldustes (SMS teade Interneti portaali, SMS telekanali teateribale) on ka tänasest ametlikult keelatud. Karistuseks süüdlasele 6 kuud vanglat, 10.000 bathi (1EEK : umbes 3Bathi) või mõlemat. Vaatame, kuidas kohalikud portaalid sellega siis hakkama saavad… Niigi tunnistavad blogijad sealtkandist, et kohalikke uudiseid kuuldakse nähakse peamiselt Interneti kaudu rahvusvahelistest allikatest.
Siiasamasse ka muidugi üks üldine märkus Bangkoki Blackouti fooniks – pole minu hinnata, kas võimuvahetusele eelnenud olukord oli demokraatlik või mitte, samuti ei saa me siis maakera teiselt küljelt anda adekvaatset hinnangut Bangkokis hetkel toimuvatele sündmustele. Mind huvitavad eelkõige võimuvõtnute kriisijuhtimise meetodid sõnavabaduse suhtes.