Õpitakse asju, mida ei osata. Pärast õppimist oled oskuse võrra rikkam. Aasta-aasta järel heidad pilgu endale ning vaatad järele – mida ma veel ei oska? Millised on minu nõrkused? Koolitustele saadetakse inimesi selleks, et nad omandaksid uusi teadmisi ning kasvaksid eelkõige nendes valdkondades, milles nad seni nõrgad on. Eelnenud mõttekäik oli hästi selge ja loogiline, kas pole?
Olete aga mõelnud sellele, et äkki peaks hoopis keskenduma asjadele, milles tugev oled? Ja oma tugevusi edasi arendama, leidma võimaluse oma tugevuste abil paremaks inimeseks muutuda, tugevamaks spetsialistiks, paremaks ettevõtteks, õnnelikumaks riigiks?
Nõrkusi peab muidugi teadma, kuid neile keskendumine ei pruugi sugugi edasiviivaks jõuks osutuda…
Selle mõttekäigu kõrvale siis küsimus – kuidas aru saada oma tugevustest ja kuidas neid edasi arendada? Kategoriseeritud kujul tehtavaid teste on mitmeid ning ühenda neist ka Strengthsfinder.
Vaatasin, et wolli ja sten on ntx oma tugevused juba avalikuks tagasisideks võrku pannud, siinkohal siis ka Linnari jalajälg:
Ideation: People strong in the Ideation theme are fascinated by ideas. They are able to find connections between seemingly disparate phenomena.
Activator: People strong in the Activator theme can make things happen by turning thoughts into action. They are often impatient.
Relator: People who are strong in the Relator theme enjoy close relationships with others. They find deep satisfaction in working hard with friends to achieve a goal.
Strategic: People strong in the Strategic theme create alternative ways to proceed. Faced with any given scenario, they can quickly spot the relevant patterns and issues.
Input: People strong in the Input theme have a craving to know more. Often they like to collect and archive all kinds of information.
meil algas täna sisekoolitus, kus direktor tõi välja täpselt sama asja – keskenduda tuleb tugevuste arendamisele ja kasutamisele :)
Nõrkade külgede järeleaitamine on riskihaldus, tugevate edendamine konkurentsieelise kasvatamine :)