Algkooli jõululaadale sai hunnik lussebullasid tehtud ja lisaks tekkis pisike referaat selle Põhjamaa jõulukombe kohta. Safranisaiakste retsept ja valmistamisõpetus allpool.
Safranisaiakesi valmistatakse Põhja-Euroopas Luutsinapäeval, 13. detsembril. Eestis on luutsinapäeva e. luutsipäeva tähistatud eelkõige rannarootsi aladel. Vanarahvas ütles:”Mart matab, Kadri katab, Luutsi tuleb luuaga, Toomas tuiskab taga täis”
Põhjamaades algab luutsinapäeval jõulude tähistamine – koristatakse ning kaunistatakse kodusid. Linnades ja külades korraldatakse rongkäike, mille eest kõnnib küünaldega ehitud ja igihaljast krooni kandev valges kleidis neiu, tema järel tähepoisid ja head jõuluvaimud. Lauldakse tundtud Napoli laulu “Santa Lucia”
Lucia elas 3. sajandil Sitsiilias, Sürakuusas ühes jõukas perekonnas. Lucia soovis palju head teha ja varandust vaestega jagada. Lucia nimi tähendab valgust, valgusekandjat. Ta on pimedate ja silmahaiguste käes kannatavate inimeste kaitsepühak.
Retsept ja valmistamine (umbes 30 mõnusat ja pehmet lucia saiakest)
▪ 50 g pärmi
▪ 100 g võid
▪ 5 dl piima
▪ 250 g kohupiimapastat
▪ 2 pisikest pakki safranit, kokku umbes 1 gramm
▪ 1 1/2 dl suhkrut
▪ 1/2 tl soola
▪ umbes 17 dl nisujahu
▪ rosinaid 1 korralik kuhjaga peotäis
▪ 1 muna
Lahusta pärm väheses käesoojas vees (pärm hakkab paremini kerkima, kui sutsa – umbes pool teeslusikat suhkrut lisada). Sulata või ning lisa käesoojaks aetud piim suuremas kausis, kuhu hiljem taina kerkima jätad. Lisa lahustatud pärm ja sega korralikult läbi. Nüüd lisa kohupiimapasta, suhkur, sool, safran ning jahu ja sega valmis saiataigen. Jäta ta umbes 30 minutiks soojemasse kohta kerkima. Ahi kuumuta umbes 200 -225 kraadini. Lõika tainast välja sellised parjaja viineri suuruseks vormitavad tükid ja vormi valmis S kujulised saiakesed, kaunista rosinatega ja jäta ahjuplaadile veel 10-20 minutiks kerkima. Enne ahju panemist pintselda lahti klopitud munaga üle ja küpseta 5-7 minutit. Ahjaa – pärlsuhkrut võib ka enne ahju panemist saiakestele peale raputada.