Olen kuulnud linnalegende tundidepikkusest e-hääletamisest. Kui harvakasutatav PIN2 käepärast (PIN1 tavakohaselt kasutajatel juba pähe kulumas), siis ei tohiks ju suurt üle minuti-paari minna. Enamus ajast kulus valijarakenduse allalaadimisele (sekundit 20, pakuksin) ning PIN2 otsimisele (teine sekundit 20). Kandidaadi, kellele olin juba varasemate valimiste ajal silma teinud ning ta omaks ära valinud oli lihtne üles leida – olen tema ja ta erakonna tööga rahule jäänud. Klõps ja valmis.
Kodanikukohuse täitmise ajal jõin teed, rääkisin Londoni kolleegiga Skype vahendusel, chattisin tüütu kärbsega teises aknas ja sain laste käest megasuured kallistused. Teisest küljest – lapsed hakkasid just pärast e-hääletamist rääkima, et kas me sel korral ka valima läheme? Alina oli siis aastane ja ei mäleta sellest muhvigi – oli auto turvahälliga niisama valimisjaosknnas ning 3 aastane Johannes tahtis toona käe peale valimiskasti onu käest templit saada… praegu ei mäleta ta sellest midagi. Seega näis – äkki tuleb isegi tipatapavalima minna.
Teine asi on aga õpetuseks iseendale – ei tasu mingi muu tegevuse kõrval kirjutada numbreid ajakirjanikele ja internetiavarusse – eelmise postituse lõpus on kümnendsüsteemis ja mustvalgel ju kirjas, et usun 5.300 e-hääletanut! Samas oli see number, mida püüdsin oma sardellnäppudega klaviatuuri mööda kobistades ritta saada hoopis 50.300 e-hääletanut. Annan endale aru, et see oleks märkimisväärselt rohkem, kui Vabariigi Valimiskomisjoni ennustused seda eeldaksid. Vähemalt sain enne e-hääletuse lõppu oma vea parandatud, kuid olen nõus – mängu ajal panuseid ei muudeta. Seega olen juba praeguseks hetkeks (mil e-hääletanuid seisuga 26. veebruar kell 23:15 oli 12.450) kaotanud. Ja oma kaotusega igati rahul :)
Linnar hää: e-hääletamine ei ole tõesti probleemiks kui sul on värske operatsioonisüsteem, USBga uus ja igati toetatud IDkaardi-lugeja (ning kaart igapäevases kasutuses olnud). Paraku on selle tarkvara testituse määr selline, et kui mul hommikul brauseris ActiveX käivitus siis õhtul (olles juhtumisi teinud päeval süsteemis mõned turvauuendused) Piret enam mitte. Miskipärast ei uskunud draiver et kaart on lugejas (õnneks juhtub seda sageli ja me ei pidanud hakkama lahendust otsima) ning seejärel keeldus valimismoodul laadumast. See .exe siiski toimis (kuigi Windows hoiatas, et tegu on täiest tundmatu tootja softiga ning lähemal uurimisel ilmnes, et SK sertifikaati ei peeta koodi signeerimiseks kõlbulikuks).
Aga kokkuvõttes läks üsna kiiresti. KOV ajal oli mul tõsine tegemine aidates oma emal e-hääletada. Tema Win98 + serial-pordi lugeja värki me ei saanudki toimima, nii et hääletas minu läpakast (millel kah olulisel hetkel ilmnesid miskid jamad selle ActiveXiga nii et käiku läks .exe).
Moraal? Brauserist hääletamine on saadanast. Sina kasutasid Maci peal allalaetavad koodi ja nagu näha ka mina vähemalt pooltel juhtudel.
Väga sarnased kogemused e-valimistel käimisest. Kuni oma uue kodulinna vähetuntud kandidaatide vahel valisin ja nende kohta infot googeldasin, kütsin ahju ja keetsin kohvi. Pin1 on tõesti peas, Pin2 hakkab just jääma.
Tahaks väga loota, et LNR komaviga ei muuda asja olemust ja 50 k e-hääletaja piir saab ületatud. Kahju, et pangad oma ID-kaardilugejate sooduskampaaniaga nii hiljaks jäid, et enamus alles märtsi alguses alustab.