Laupäeval popsas muude aiatööde vahele R poolt postkasti kiri. Viitas kellegi professor Darrell M. Westi poolt vastavaldatud ambitsioonika pealkirjaga uuringule “Global E-Government, 2007“. Polnud varem ette juhtunud sellist, kuigi väidetavalt juba seitsmes selletaoline uuring. Nunii, põnev värk, et milline siis metoodika? Tuleb välja, et metoodikaks on “assessment” ehk siis hindamine ning “analyze” ehk siis analüüs. Kuidas hinnatakse ja analüüsitakse, jäb saladuseks. Punkte antakse nullist sajani ning hindamiskategooriad on äärmiselt avarad (või kuidas hinnata, kas mõne riigi valitsusasutuse veebilehekülg sisaldab “publikatsioone” või mitte. Autori arvates Eestis on seda 100% suudetud saavutada, Norras 97% ulatuses, samas, kui Lätis vaid 88% ulatuses ning Tuneesias vaid 40% ulatuses) ning suht suvaliselt valitud.
“Esinduslik” loetelu riikide e-valitsemise veebilhetedeks peetud aadressidest on nähtav siin, Eesti puhul on hinnatud http://www.riik.ee/en/ lehte. Miks? Ilmselt sisestas autor Googlise otsingu “estonia e-government” ja klõpsas esimest linki?
Eri riikide puhul eri institutsioonidega tegemist. No näiteks edetabelis 133. kohalt 18. kohale jõudnud Andorra puhul on kogu selle väikeriigi töid ja tegemisi, kasutades selleks – kohalikku turismiportaali. Mõnes riigis isevalitseja, vahel ettevõtlusameti, mõnesl korral omavalitsuse jne. Kuna selle uuringu tekst, eriti loetelu soovitustest eri riikide valitsustele oma e-valitsemise paremaks korraldamiseks kostus piisavalt seosetuna ning “uuring” ise paremal juhul õlgu kehitama paneva tekstimassiivina läksin 5 minutit hiljem õue muru niitma tagasi.
Naerda sai ikka ka natsa – selline tore lehekülg on härra Westi uuringus üleilmselt silmapaistva avaliku teenusena esile toodud nagu Austraalia Riiklik Avalike Käimlate Kaart. Kuidas sa ikka tõlgid veebilehte – National Public Toilet Map?
Eriti cool osa sellest teenusest on muidugi My Toilet Map osa, mis võimaldab “save your favourite Toilets” (nõuab registreerimist – pead valima lihtsalt kasutajatunnuse ja parooli, tualettpaberit pole vaja) ja teenus “suggest a Toilet“.
Hmm, soovitaks äkki professor Westi kabinetti? Ehh, muru ootas pügamist, ei viitsinud jamada sel korral. Tänasin R-i hea huumoripala eest. Täna, kolm päeva hiljem on sellest uuringust saanud kohaliku tähtsusega meediasündmus, mida eri ajalehtede online versioonid kajastavad, pealkirjastades seda näiteks Postimehe võrguversiooni puhul tõeväärsust sisendava väitena – “Eesti kukkus e-valitsuste pingereas 100 kohta”
Huvitav, kui professor West oleks reastanud oma metoodikat kasutades eri riikide rammumehi, põllumaa viljakust, atraktiivsust välisinvestorite või tulnukate ees, kas ka siis oleks meie kohalik meedia korjanud selle üles ning sisusse süüvimata pistnud ta esilehel infomüra tootma?
Täiendet: Uuringuga ollakse aga ka väga rahul – nii on näiteks Vietnami Informatsiooni ja Kommunikatsiooni Ministeeriumi teatel Vietnam oma praeguse valitsuse pingutuste tulemusel parandanud oma positsiooni maailma e-valitsuste edetabelist ning tõusnud seniselt 126lt kohalt 90ndale kohale.
Samas, olgem ausad, riik tõepoolest tundub lugevat riik.ee’d oma “portaaliks” (vt http://www.ria.ee/27311) ja /en on selle ingliskeelne esileht mis üldiselt suht boooring. vrd seda näiteks L-Korea omaga (www.egov.go.kr), kus ingliskeelset lugejat tervitatakse banneriga mis kutsub tutvuma e-gov (uups, mittekäivituva) demoga. Kodanikuportaal jaguneb teadupoolest Information Portal’iks http://www.eesti.ee ja Citizen Portal’iks https://www.eesti.ee — ning sinna viimasesse pole Browni ülikooli tudengitel eriti asja…
Ehk ma pakun, et uuring kajastab paljuski seda, millise mulje me endast ilma tublide eGA.ee kaasvõitlejate PowerPointdideta jätame.