Kõnnin mööda tuttavat tänavat. Näen, et hea lahe nöörijupp vedeleb niisama. Hakan sikutama. Paistab, et on hea nöör tõesti. Muudkui tuleb teist. Kerin edasi, nööri koguneb päris kena punt juba. Mõtlesin, et nüüd läks küll päris hästi – endal nöörivaru olemas, jääb sõpradelegi jagada ning muist võin turule viia. Kui süli juba täis, selgub kurb tõsiasi – nööri teine ots oli magava draakoni saba ümber seotud. Võttis, krabas mu kinni, puhus tuld ja tahma näkku ja võttis kogu nööri ära. Kogu lugu.
Meie vastav institutsioon profileeris mõne aja eest küberkurjategijaid järgmiselt:
1. tüüpiline arvutikuriteo toime pannud isik on noor, s.o u 14-22.aastane meessoost isik;
2. tüüpilisel arvutikuriteo toimepannud isikul ei ole selget ettekujutust sellest, mida küberruumis tohib teha ja mida mitte, s.t on arusaam, et kui kusagile on võimalik “sisse pugeda” ja keegi kohe sind ei avasta ja ära ei aja, siis on kogu tegevus seaduslik;
3. tüüpiline arvutikuriteo toimepannud isik ei tea, mis tema tegu kaasa toob, s.t ei olda kursis koosseisudega ja karistustega. Lisaks sellele ei teadvusta noor endale, milliseid piiranguid seab kriminaalkorras karistatus edaspidiseks eluks;
4. tüüpiline arvutikuriteo toimepannud isik ei ole kursis uurimisorganite kasutuses oleva tehnika, teadmiste-kogemuste ja võimalustega, s.t kujutatatakse ette, et kui näiteks rünnata mingit serverit kaugest ja pimedast metsatalust või 200 korteriga paneelmajast, siis keegi isikut üles ei leia.
SEC/LHV kaasus hetkel paksu infomüra sissse mähkunud, kuid vanusevahe pisikest erinevust kõrvale jättes peab vist profiil päris hästi paika ka meie uute meediakangelaaste puhul ;)