Tänavuse valge lindi nädala eel meenutuseks lugu, mis ilmus 29. aprillil 2005 EPLi erilehes “Peresuhted”:
Valge lint mehe revääril on lubadus olla sallimatu naistevastase vägivalla suhtes.
Aastat paar tagasi märkasin Kastrupi lennuväljal Kopenhaagenis inimeste rinnas valgeid linte. Täpsemalt meesinimeste rinnas. Ühelt lennukilt teisele tormates ei püüdnud ma rituaali tagamaid avastada, küll aga sisestasin hiljem Interneti otsimootorisse märksõna “white ribbon” ja olin hetkega silmitsi ühe rahvusvahelise meesteliikumise võrgustikuga.
Selle meesteliikumise eeesmärgiks on peatada meeste vägivald naiste vastu, kasutades oma eeestkõnelejatena agressiivse ja plahvatava füüsilise jõu klassikalisi esindajaid – hokimängijaid, jalgpallureid, maadlejaid, sõdureid, kes püüvad luua tugeva mehe tänapäevast sümbolit – mitte kasutada vägivalda nõrgema vastu, püüda igast kriisist välja tulla vägivallata ja võimalusel sõnadega.
Lubadus olla sallimatu
Mees on tugev vaid siis, kui ta suudab tunnistada oma nõrkusi, näidata oma tundeid ning olla hooliv. Valge lint mehe revääril on lubadus mitte kasutada vägivalda naiste vastu. Enam veel – see on ka lubadus olla sallimatu teiste meeste naistevastase vägivalla suhtes.
Riikides, kus valge lindi kampaania on praeguseks juba pea 15 aastat toimunud, on meeste vägivald naiste vastu ligi kaks korda madalam kui Eestis. Kui Kanadas ja Põhjamaades on perevägivalla juhtudes 4 korda enam kannatanuid naiste seas, siis Eestis on kannatanute hulgas 9 korda rohkem naisi. Eestis ei tunne seadusruum sellist mõistet nagu “perevägivald” ning vaevalt, et pelga seaduspügala lisamine karistusseadustikku midagi radikaalselt muudaks. Mehed ise peavad tugevaks kasvama ning ilmselt on selleks ka tuge ning kampaaniaid vaja.
Põhjamaade kogemus on näidanud, et meeste vägivalla kampaaniatesse suhtub aga ühiskond võõristusega juhul, kui need liikumised ja kampaaniad ei toetu probleeme tunnistavale ning lahendusi otsivale ühiskonnale.
Mehe roll 21. sajandi Eestis?
Viimase aastaga on Eestis palju muutunud – ühiskond on perevägivalla probleemi ulatust ja mõju suutnud teadvustada ning aeg on küps ka sellele lahenduste otsimiseks. Naiste ja laste tugikeskused, politsei koolitamine perevägivalla juhtudega tegelemiseks, peresuhete keskused ning jätkuv meedia tähelepanu perevägivalla vastu on olulised tegevused. Ehk on aeg ka meestel enda roll 21. sajandi Eestis uuesti lahti mõtestada?
Pidevalt muutuvas ja arenevas infoühiskonnas, kus elame, on vaja mehed vabastada senisest pseudukohustusest olla edukas, rikas, pidada pere üleval ja jõuda selle kõige kõrvalt veel armukeste ees sädeleda ja konkureerida teiste meestega. Meesküttide ja kodukollet kaitsvate sõdurite kui bioloogiliste loomade ümber on kasvanud sedavõrd paks sotsiaalkulutuuriline kiht uusi väärtusi, milleta tänapäeval hakkama ei saa. Välja ei sure mitte madala sugutungi, vaid madala sotsiaalse võimekusega rahvad. Aeg nõuab empaatiavõimega, oma nõrkusi tunnistavate ja enda jõudu ebaoluliseks eduteguriks pidavaid inimesi ning naistest üksi jääb väheks – ka mehi on vaja, et areneda. Aeg on küps ka selleks, et mehed Eestis julgeksid rinda panna valge lindi ning sellega kinnitada vägivallast loobumist.