Ei hakka pikemalt sissejuhatuseks jahuma. On tekkinud õigustatud ettepanek – kutsuda valimisteks endid üles seada lubanud kandidaate allkirjastama allloetletud deklaratsiooni. Punktide juures mu kriitika ja lõpuks ka omapoolne nihilistlik ettepanek.
Seega:
Eesti Vabariigi poliitik
• tunnustab, austab ja järgib oma tegevuses eesti ühiskonna põhiväärtusi ja Eesti rahvuslikke huve
- Ja need on kirjas kus? Põhiseaduses? Inimene peaks lähtuma oma tegudes ja otsustes isiklikest põhiväärtustest, moraalist ja eetikast. Mina küll ei suuda oma töös ja tegemistes, isegi kui need on avalikke huve teenivad, minna kompromissile, mis oleks minu moraali, eetika ja põhiväärtustega vastuolus. Samas pole ma ka nõustunud kandideeruma, seega peaks vist suu vett täis võtma?
• peab kinni seadustest ja hoidub katteta ning populistlikest lubadustest
- Jajah. Täpsemalt kõigist seadustest, ka nendest, mis on omavahel konfliktsed nagu kasvõi Riigieelarve Seadus ja teadus- ja Arendustegevuse Korralduse Seadus? Kas ka nendest seadustest, mis on erahuvidest lähtuva lobby survel saanud oma viimase lihvi ja sõnastuse? Kas visiooni omamine ning sellest avalikult rääkimine on populism?
• selgitab avalikkusele oma tegevust ja põhjendab oma otsuseid
- Loomulikult peaks seda just pakutud moel tegema ning mitte läbi oma pressiesindajate – seega igale poliitikule ajaveeb, kus ta saab oma otsuseid põhjendada ning selle lugejad otsustada, kas nad usuvad ja usaldavad seda poliitikut või mitte
• on aus
- ning vastab ausalt küsimusele, kas ta on oma hommikuse konjakijoomise juba lõpetanud? Jah/Ei palun! Küsimuste esitajad peavad demagooogia lõpetama. Kokku lepitud?
• ei lase end mõjutada erapoolikutest grupihuvidest, vaid asetab alati esiplaanile valijate huvid ja ühiskonna üldise hüve
- Ühiskond on pidevas muutuses ning valijate huvid on ajas muutuvad nagu ka ühiskonna valupunktid. Ainus viis neist aru saada on mitte oma kivisse raiutud valimislubaduse nimel elada vaid selle muutusega kaasas käia ning selle eelduseks omakorda on pidev side ja suhe ühiskonnaga. Tavatsetakse vist osalusdemokraatiaks sellist asja nimetada?
• austab teiste erakondade esindajaid
- Mis erilised imeloomad need teiste erakondade esindajad on, et just neid peab austama? Mul on olnud meeldiv võimalus suhelda inimestega, kes austavad kõiki inimesi, seejuures ka poliitiliselt end määratlemata inimesi
• astub tagasi, kui on eksinud eetiliste põhimõtete vastu ja riivanud rahva õiglustunnet.
- See oleks populism või mis?
Mida ma siis pakuksin? No radikaalne variant oleks siduda valimised koos regulaaarsete usaldushääletustega valijate poolt. Teisisõnu – poliitik saab näiteks 1245 häält ning ta saab ise või näiteks 10% tema poolt hääletanud valijat kokku kutsuda valinute seas usaldushääletuse poliitiku vastu. Kui valimistel osaleb üle 30% hääle andnud valijatest on usaldushääletus toimunud ning kui hääletanutest üle 50% on teda umbusaldanud, astub poliitik pikema möginata tagasi. Tehniliselt teostamatu ja eksib salajase hääletuse põhimõtete vastu? Think twice, kas ikka on teostamatu? Eraldi teemaks oleks kindlasti usaldushääleõiguseta kodanike saatus, sest valdav enamus hääli Eestis jääb hetkel kasutamata (ei osale valimistel) ning osalenutest suurem osa “kaotab” oma hääle, kuna neilt hääle saanud kandidaat ei osutunud valituks. Ometi oleks just sideme tugevdamine valija ja poliitiku vahel parimaks usalduse jätkuvuse mõõdupuuks.
Nu kindlasti toetan ma seda, et poliitik lähtub oma otsustes vähem parteipoliitilisest populismist ning enam oma isiklikest tõekspidamistest ja väärtustest, kuid see oleks ju ennekuulmatu parteipoliitilise väärtusruumi ning erakondade senmikehtinud sisedemokraatia lõhkumine? Või vastupidi – ehk sunniks see just erakondadde juhatusi enam tööd tegema erakonnasisese osalusdemokraatia edendamiseks? Hei poliitikud, kes te olete oma tööga üle koormatud – kui tihti on teile fraktsiooni koosolekutel jagatud igaühele kätte kellegi teise kirjutatud pabereid algaval istungil esitamisele kuuluvate küsimustega või kui tihti on teile kuival, kuid soojalt nõudval toonil erakonna esindajate poolt teatatud, et täna me sellel hääletusel ei osale või et oleme lubanud mingile partnerile/parteile selles punktis hääletada ühiselt?
Kokkuvõtvalt tahaksin ma, et poliitikud ei saaks varjuda mingi papri taha, mille nad enne valituks osutumist on allkirjastannud ning seejärel on segadust senisest rohkem. Enam osalusele sundivaid ning vähem kivisse raiutud meetmeid!