The Economisti analüütikud on praegu vaikselt pikemat analüüsi ette valmistamas, arvajatega rääkimas ka fikskõnede turust ja ikka jääb Skype neile jalgu. Kuna eri voipikasutajate osa olla erakasutajate turul aastaga (kahe?)kümnekordistunud ja 100 miljoni kasutaja piir ületatud (ilmselt announcivad nad ka selle teate alles suveks, kui Forresteri käiv uuring asjale veelgi kinnitust leiab) on ka vanad dinod hakanud end liigutama. Kevadised nõukogud ilmselt annavad rohelise tule telcode tütarvoipidele ning BT, DT ja AT&T peaks suveks oma VoIP klientbrändidega (uuesti) turule tulema.
Popular Telephony arendatud Peerio, Packet8, Vonage, Lingo, Voipster, Telio, Speakeasy on täiesti eri kategooriatest mängijad ning õigustamatult paljude analüütikute poolt ühte potti paigutatud. See näitab aga segmendi sisest arengudünaamikat, kui aasta-kahe jooksul on kujunenud välja eri kliendisegmendid, turunishid ning tehnoloogia kihid, kus iga osaleja jaoks ka hingamisruumi. Ükski analüütikute pakutud kasutajanumbrite jada pole kõva varuga löömata jäänud. VoIP fakte ajalooliste huvide jaoks leiab näiteks siit.
Mis siis edasi? Suured tulevad ka turule, migreerivad juba järgmiseks aastaks enamuse oma koduklientide toodetesse VoIP lahendused, hinnad kukuvad, töötajad vallanduvad, POTS vaseinfra oksüdeerub ja chipseti tasandil integreeritud WiFi/GSM sööb klõpsti mobiilioperaatoritelt ka GSM minuteid ära.
Aasta-paari pärast, siis aga läheb õige äri lahti, sest enamuse VoIPlaste teise raundi investorid tahavad (suur sisenemisaasta oli investoritel 2003, samuti 2004) vaikselt exitit teha. Kliendibaaas on, käive on, kasum on, visiooon ja kasv optimistlikud ning kuidagi peaks oma kohast firmade nõukogus lahti saama. Listitakse paarkümmend tükki VoIPe veel ära, enne seda juba hakkab vaikselt minema M&A laineks, kus fat’n’old operaatoritel oleks nagu bilansis ruumi küll, et Skype taolise paarikümne miljoni USD kapitalisatsiooniga firmat endale lihtsalt ära osta. Kui vaid müüdaks ;)
Seniks tuleb aga lairiba kättesaadavuse eest võidelda – hetkel on Euroopas 58% inimestel küll ligipääs Internetile, kuid vaid 6,5% inimestest on lairiba ühendus.