Aasta 2001 meile sobrades märkasin, et mingil jaanuarikuisel ajal aduti korraga lõpliku tõe kadu valitsuses. Varem või hiljem tuleb inimene ikka sellise arusaamise peale.
Soov seda sündmust tähistada lustliku ja senise otsustusmehhanismi suhtes Väga Erineva lahendusega hakkas ilmet võtma. Olin Stockholm Challenge zhüriis märganud soomlaste Verkkoparlamentti käivitumist ja kadu. Selle protsess sai kimbu inimeste abil ümber disainitud ja toonase dokumendihaldussüsteemi abil lahendatud. Sisekonkursi algatuse nimele võitis tugeva häälteenamusega Külli ja nimeks sai TOM – Täna Otsustan Mina.
Külli pingutas ka selle välja, et ministeeeriumide algatatud eelnõud oleks ka keskkonda peegeldatud. Lustlikkuse vinti oleks tulnud enam peale keerata – suurem avatus, hajutatud arutelukeskkond, iganädalased auhinnad osalejatele ning muud konventsinaaldemokraatidel harja punaseks ajavad asjad tulnuks kohe välja paugutada.
Hetkel on TOMis veidi üle 6500 kasutajakonto, kasutatavus langeb iga aastaga ja uue riliisiga sel nädalal tutvustatud lahenduses on osalemist võimaldavaid kraane veelgi kinni keeratud – arvesse lähevad vaid ID-kaardiga antud hääled. TOM on 4 aasta vanuselt nagu tõsine vanainimene.
TOMil omad head ja vead, kuid olulisim – inimesed on valmis oma aega ja ideid andma kohas, kus nende pakutuga arvestatakse ja sellel mõju on. Lihtsalt musta auku kirju saata on ka kindlasti väga kämp värk, kuid osalusdemokraatiat see vaevalt edendab. TOMi sünnipäeva tähistati täna eGAs.